720 795 264 tomek@zoltepapiery.pl

Istnieje wiele powodów, dla których dajemy dzieciom coraz więcej leków psychiatrycznych. Prawdopodobnie najważniejszym powodem jest prosty marketing… ale więcej o tym opowie wam psychiatra Peter Breggin.

Poniżej playlista z nagraniami jakie udało mi się znaleźć z polskimi tłumaczeniami (przy niektórych nagraniach trzeba włączyć napisy):

Peter Roger Breggin (ur. 11 maja 1936) jest amerykańskim psychiatrą i krytykiem leczenia szokowego i leków psychiatrycznych. W swoich książkach opowiada się za zastąpieniem przez psychiatrię stosowania leków i terapii elektrowstrząsowej psychoterapią, edukacją, empatią, miłością i szerszymi usługami dla ludzi.


Breggin jest autorem wielu książek krytykujących leki psychiatryczne, w tym Toxic Psychiatry (Toksyczna psychiatria), Talking Back to Prozac i Talking Back to Ritalin. Jego najnowsza książka, Brain-Disabling Treatments in Psychiatry, omawia jego teorię zaklinania leków (w której mówi się, że pacjenci czują się gorzej po leczeniu, ale nie widzą tego ani nie rozpoznają dlaczego), niepożądane skutki leków i terapii elektrowstrząsowej (ECT), zagrożenia związane z diagnozowaniem i leczeniem dzieci, teoria Breggina o „kompleksie psychofarmaceutycznym” oraz wytyczne dotyczące psychoterapii i poradnictwa.


Co ciekawe Dr. Breggin był oskarżany o krytykowanie lekarzy, został jednak uniewinniony…


W 1987 roku National Alliance on Mental Illness (NAMI) wniósł skargę przeciwko Breggin do zarządu stanu Maryland. NAMI był zdenerwowany uwagami, jakie wygłosił w The Oprah Winfrey Show 2 kwietnia 1987 roku. W programie telewizyjnym Breggin stwierdził, że klienci zakładów opieki psychiatrycznej powinni oceniać swoich klinicystów pod kątem ich empatii i wsparcia; jeśli nie okazywali im zainteresowania i próbowali przepisać leki podczas pierwszej sesji, radził takim klientom, aby szukali pomocy gdzie indziej. Zwrócił także uwagę na jatrogenne działanie leków neuroleptycznych. Był broniony przez różnorodną grupę psychiatrów i innych, którzy bronili jego prawa do publicznego wyrażania swojej krytycznej opinii. Breggin został oczyszczony z wszelkich wykroczeń przez komisję lekarską stanu Maryland .


info biograficzne storzone na podstawie wikipedii